DOĞRU ÜRÜN SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER ; GIDA STRECİ VE ALÜMİNYUM FOLYO

Gıda Streci  ve Aluminyum Folyo nun çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden sizin kullanımınıza uygun olanı tespit edebilmek için dikkat edilmesi gereken noktaları sizinle paylaşalım.

-Kalınlık

Gıda Streci ve Alüminyum Folyonun farklı kalınlıklarda çeşitleri bulunmaktadır. Fiyatı daha ekonomik, uygun diye düşünüp, ince mikronlu streci satın alan kişiler, gıdayı saklamak için streç sarma işlemini gerçekleştirirken, incelik sebebi ile işlevi tek sefer yerine birkaç sefer sarımda gerçekleştirerek, sarfiyatı arttırır, ürün ekonomiklikten uzaklaşır. Aksine sarfiyat artışı zarar olarak döner. Basit bir örnek verirsek, Pvc Gıda Strecinde ince mikron ürün alıp, gıdaların üzerini, sızmayı önlemek ve iyi kapatıp havayla temasını önlemek adına 2-3 kere üst üste streç sarımı yapmaktansa, 1 kere 9 mikron kalınlığında gıda streci kullanmak çok daha ekonomik olacak, iş gücünden tasarruf sağlayıp, en efektif şekilde gıdaların saklanmasını sağlayacaktır. Bu konu Alüminyum Folyo için de geçerlidir. Aynı ürünü,  2 kere ince alüminyum folyo ile sarmaktansa daha kalın bir folyo ile tek sarımda işinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

-Uzunluk / Gramaj

İkinci tespit edilmesi gereken özellik ise kullanılacak ürünün uzunluğudur. Restoran, Kafe ve Otellerde yani çok ve sık streç ve alüminyum folyo kullanımının olduğu yerlerde uzun metrajlı endüstriyel ürünler kullanılır. Evlerde kullanım için ise kısa metrajlar uygundur. Ürün uzunluğunun sağlamasını ürünün ağırlığı ile yapabilirisiniz.  Daha önceki blog yazılarımızda da ilettiğimiz gibi aşağıdaki formüllerle, gıda strecinin ve alüminyum folyonun ağırlık sağlamasını yapabilirisiniz:

Gıda Streci : YOĞUNLUK(1,24pvc)*EN*BOY*KALINLIK

Alüminyum Folyo: YOĞUNLUK(2,75)*EN*BOY*KALINLIK

Gerekli tespitleri yaptıktan sonra, Koli ve Kutu üzerinde firma ismi ve bilgileri olan ürünler seçilmelidir. Bu, herhangi bir ters durumda karşınızda sağlam bir yetkilinin bulunması demektir. Ürün koli ve kutu üzerindeki bilgilerin yukarıdaki formülleri kullanıp sağlamasını yapabilirsiniz.

Gıda ile temas edecek olan gıda streci ve Aluminyum folyo kutularında ise, mutlaka İşletme Kayıt No’larının olması gerekmektedir. Bu numaralar, işletmenin gıda ile temas eden ürünleri uygun ortamda ürettiğinin ve denetlendiğinin garantisini verir.

 

Other Posts

Sanayi tipi streçlerin en önemli faydası ürünlerin nakliye ve depolanma süreçlerini kolaylaştırmasıdır.

Sanayi Tipi Streç 01 Kas 2017

Hamsinin tam zamanı, Akta Alüminyum folyoyu kullanarak enfes bir lezzete kavuşmaya ne dersiniz? İşte size mükemmel bir tarif.

Palet streç kullanarak yapılan paketleme, en eknomik paktleme şeklidir. Akta Palet streci ile sarın sarmalayın, ürünlerinizi dış etkenlerin zararlarından saklayın!